Eaton EHB1042A2KS0E20000
SKU: CS5475611MPN: EHB1042A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4777-20124AUPC/EAN: 786689072209
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 104A, 40 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 104A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | VFD run Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475611 |
|---|---|
| MPN | EHB1042A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20124A |
| UPC/EAN | 786689072209 |
