Eaton EHB0995A3KT0G00000
SKU: CS5475578MPN: EHB0995A3KT0G00000Alternate Part #: 3-4779-50045AUPC/EAN: 786689071004
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 99A, 100 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 99A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475578 |
|---|---|
| MPN | EHB0995A3KT0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50045A |
| UPC/EAN | 786689071004 |

