Eaton EHB0774A2KU0F20000
SKU: CS5475126MPN: EHB0774A2KU0F20000Alternate Part #: 3-4777-40078AUPC/EAN: 786689153489
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 60 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475126 |
|---|---|
| MPN | EHB0774A2KU0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40078A |
| UPC/EAN | 786689153489 |