Eaton EHB0774A2KS0E20000
SKU: CS5475112MPN: EHB0774A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4777-40064AUPC/EAN: 786689152895
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 60 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | VFD run bypass run) Manual bypass switch fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475112 |
|---|---|
| MPN | EHB0774A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40064A |
| UPC/EAN | 786689152895 |