Eaton EHB0775A2KS0E20000
SKU: CS5475202MPN: EHB0775A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4777-50124AUPC/EAN: 786689152765
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 75 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch bypass run) fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475202 |
|---|---|
| MPN | EHB0775A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50124A |
| UPC/EAN | 786689152765 |