Eaton EHB0741A3KU0G00000
SKU: CS5475075MPN: EHB0741A3KU0G00000Alternate Part #: 3-4777-10057AUPC/EAN: 786689154592
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 74.8A, 25 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 74.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 25 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475075 |
|---|---|
| MPN | EHB0741A3KU0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10057A |
| UPC/EAN | 786689154592 |