Eaton EHB0741A3KT0E00000
SKU: CS5475059MPN: EHB0741A3KT0E00000Alternate Part #: 3-4777-10037AUPC/EAN: 786689153809
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 74.8A, 25 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 74.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 25 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475059 |
|---|---|
| MPN | EHB0741A3KT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10037A |
| UPC/EAN | 786689153809 |