Eaton EHB0741A3KT0G20000
SKU: CS5475065MPN: EHB0741A3KT0G20000Alternate Part #: 3-4777-10043AUPC/EAN: 786689154011
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 74.8A, 25 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 74.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 25 hp |
| Options | fault bypass run) Auxiliary contacts Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475065 |
|---|---|
| MPN | EHB0741A3KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10043A |
| UPC/EAN | 786689154011 |