Eaton EHB0682A3KU0F2A000
SKU: CS5474983MPN: EHB0682A3KU0F2A000Alternate Part #: 3-4777-20056AUPC/EAN: 786689137663
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 68A, 25 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 68A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 25 hp |
| Options | Auxiliary contacts Space heater Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474983 |
|---|---|
| MPN | EHB0682A3KU0F2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20056A |
| UPC/EAN | 786689137663 |