Eaton EHB0682A3KS0G2A000
SKU: CS5474963MPN: EHB0682A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4777-20036AUPC/EAN: 786689139971
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 68A, 25 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 68A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 25 hp |
| Options | Auxiliary contacts VFD run Space heater fault Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474963 |
|---|---|
| MPN | EHB0682A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20036A |
| UPC/EAN | 786689139971 |