Eaton EHB0682A3KS0F2A000
SKU: CS5474959MPN: EHB0682A3KS0F2A000Alternate Part #: 3-4777-20032AUPC/EAN: 786689144210
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 68A, 25 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 68A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 25 hp |
| Options | Space heater Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474959 |
|---|---|
| MPN | EHB0682A3KS0F2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20032A |
| UPC/EAN | 786689144210 |