Eaton EHB0654A2KU0E20000
SKU: CS5474856MPN: EHB0654A2KU0E20000Alternate Part #: 3-4777-40016AUPC/EAN: 786689146061
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 65A, 50 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run bypass run) fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474856 |
|---|---|
| MPN | EHB0654A2KU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40016A |
| UPC/EAN | 786689146061 |