Eaton EHB0625A3KS0F0A000
SKU: CS5474779MPN: EHB0625A3KS0F0A000Alternate Part #: 3-4777-50090AUPC/EAN: 786689145989
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 62A, 60 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 62A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Space heater Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474779 |
|---|---|
| MPN | EHB0625A3KS0F0A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50090A |
| UPC/EAN | 786689145989 |