Eaton EHB0422A3JV0G2A000
SKU: CS5473520MPN: EHB0422A3JV0G2A000Alternate Part #: 3-4774-21112AUPC/EAN: 786689127282
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 42A, 15 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 42A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Auxiliary contacts VFD run Space heater fault Manual bypass switch Bypass light kit (on bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473520 |
|---|---|
| MPN | EHB0422A3JV0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-21112A |
| UPC/EAN | 786689127282 |
