Eaton EHB0422A3JT0E2A000
SKU: CS5473488MPN: EHB0422A3JT0E2A000Alternate Part #: 3-4774-21076AUPC/EAN: 786689128425
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 42A, 15 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 42A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Bypass Run) Manual bypass switch VFD Run Space heater Bypass light kit (On Fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473488 |
|---|---|
| MPN | EHB0422A3JT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-21076A |
| UPC/EAN | 786689128425 |