Eaton EHB0422A3JV0G20000
SKU: CS5473521MPN: EHB0422A3JV0G20000Alternate Part #: 3-4774-21111AUPC/EAN: 786689127275
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 42A, 15 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 42A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | VFD run Manual bypass switch Auxiliary contacts Bypass light kit (on fault bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473521 |
|---|---|
| MPN | EHB0422A3JV0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-21111A |
| UPC/EAN | 786689127275 |
