Eaton EHB0422A2KS0G20000
SKU: CS5473455MPN: EHB0422A2KS0G20000Alternate Part #: 3-4774-21044AUPC/EAN: 786689130862
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 42A, 15 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 42A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | bypass run) Manual bypass switch Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473455 |
|---|---|
| MPN | EHB0422A2KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-21044A |
| UPC/EAN | 786689130862 |