Eaton EHB0422A2JT0G20000
SKU: CS5473433MPN: EHB0422A2JT0G20000Alternate Part #: 3-4774-21020AUPC/EAN: 786689128500
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 42A, 15 hp 230V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 42A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on bypass run) Auxiliary contacts Manual bypass switch VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473433 |
|---|---|
| MPN | EHB0422A2JT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-21020A |
| UPC/EAN | 786689128500 |