Eaton EHB0422A2JS0E20000
SKU: CS5473423MPN: EHB0422A2JS0E20000Alternate Part #: 3-4774-21012AUPC/EAN: 786689130459
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 42A, 15 hp 230V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 42A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | bypass run) fault Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473423 |
|---|---|
| MPN | EHB0422A2JS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-21012A |
| UPC/EAN | 786689130459 |