Eaton EHB0404A3KU0F2A000
SKU: CS5473264MPN: EHB0404A3KU0F2A000Alternate Part #: 3-4774-41436AUPC/EAN: 786689120870
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Space heater Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473264 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A3KU0F2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41436A |
| UPC/EAN | 786689120870 |
