Eaton EHB0404A3KS0G2A000
SKU: CS5473244MPN: EHB0404A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4774-41416AUPC/EAN: 786689120078
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | bypass run) Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch Space heater Auxiliary contacts fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473244 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41416A |
| UPC/EAN | 786689120078 |

