Eaton EHB0404A3JT0G2A000
SKU: CS5473200MPN: EHB0404A3JT0G2A000Alternate Part #: 3-4774-41368AUPC/EAN: 786689120634
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Bypass light kit (on Auxiliary contacts fault Space heater VFD run bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473200 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A3JT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41368A |
| UPC/EAN | 786689120634 |
