Eaton EHB0325A3KU0020000
SKU: CS5472872MPN: EHB0325A3KU0020000Alternate Part #: 3-4774-50467AUPC/EAN: 786689116019
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 32A, 30 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5472872 |
|---|---|
| MPN | EHB0325A3KU0020000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50467A |
| UPC/EAN | 786689116019 |
