Eaton EHB0325A3KT0G20000
SKU: CS5472856MPN: EHB0325A3KT0G20000Alternate Part #: 3-4774-50463AUPC/EAN: 786689118846
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 32A, 30 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch VFD run Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5472856 |
|---|---|
| MPN | EHB0325A3KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50463A |
| UPC/EAN | 786689118846 |

