Eaton EHB0325A2KT0G20000
SKU: CS5472824MPN: EHB0325A2KT0G20000Alternate Part #: 3-4774-50432AUPC/EAN: 786689118297
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 32A, 30 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch fault Auxiliary contacts bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5472824 |
|---|---|
| MPN | EHB0325A2KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50432A |
| UPC/EAN | 786689118297 |

