Eaton EHB0214A3KU0E2A000
SKU: CS5471586MPN: EHB0214A3KU0E2A000Alternate Part #: 3-4774-41000AUPC/EAN: 786689091606
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 21A, 15 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 21A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Bypass light kit (On Space heater Fault VFD Run Bypass Run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471586 |
|---|---|
| MPN | EHB0214A3KU0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41000A |
| UPC/EAN | 786689091606 |
