Eaton EHB0214A3JU0E2A000
SKU: CS5471529MPN: EHB0214A3JU0E2A000Alternate Part #: 3-4774-40944AUPC/EAN: 786689092689
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 21A, 15 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 21A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Space heater VFD Run Fault Manual bypass switch Bypass light kit (On Bypass Run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471529 |
|---|---|
| MPN | EHB0214A3JU0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40944A |
| UPC/EAN | 786689092689 |
