Eaton EHB0214A3KS0E20000
SKU: CS5471562MPN: EHB0214A3KS0E20000Alternate Part #: 3-4774-40975AUPC/EAN: 786689093877
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 21A, 15 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 21A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch fault bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471562 |
|---|---|
| MPN | EHB0214A3KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40975A |
| UPC/EAN | 786689093877 |
