Eaton EHB0175A3KS0G00000
SKU: CS5471368MPN: EHB0175A3KS0G00000Alternate Part #: 3-4774-50273AUPC/EAN: 786689086961
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 17A, 15 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471368 |
|---|---|
| MPN | EHB0175A3KS0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50273A |
| UPC/EAN | 786689086961 |
