Eaton EHB0152A1JV0F20000
SKU: CS5470892MPN: EHB0152A1JV0F20000Alternate Part #: 3-4773-20026AUPC/EAN: 786689076818
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 15.2A, 5 hp 230V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 15.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470892 |
|---|---|
| MPN | EHB0152A1JV0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4773-20026A |
| UPC/EAN | 786689076818 |
