Eaton EHB0152A1JS0G20000
SKU: CS5470874MPN: EHB0152A1JS0G20000Alternate Part #: 3-4773-20008AUPC/EAN: 786689079086
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 15.2A, 5 hp 230V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 15.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | Manual bypass switch bypass run) fault Bypass light kit (on Auxiliary contacts VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470874 |
|---|---|
| MPN | EHB0152A1JS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4773-20008A |
| UPC/EAN | 786689079086 |

