Eaton EHB0152A1JV0E20000
SKU: CS5470890MPN: EHB0152A1JV0E20000Alternate Part #: 3-4773-20024AUPC/EAN: 786689076658
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 15.2A, 5 hp 230V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 15.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | bypass run) fault Manual bypass switch VFD run Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470890 |
|---|---|
| MPN | EHB0152A1JV0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4773-20024A |
| UPC/EAN | 786689076658 |
