Eaton EHB0115A3KS0G2A000
SKU: CS5470635MPN: EHB0115A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4774-50216AUPC/EAN: 786689075057
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 10 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | bypass run) Space heater VFD run Auxiliary contacts Bypass light kit (on fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470635 |
|---|---|
| MPN | EHB0115A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50216A |
| UPC/EAN | 786689075057 |
