Eaton EHB0114A3JS0E2A000
SKU: CS5470455MPN: EHB0114A3JS0E2A000Alternate Part #: 3-4774-40632AUPC/EAN: 786689069506
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 7.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Bypass Run) Manual bypass switch VFD Run Bypass light kit (On Fault Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470455 |
|---|---|
| MPN | EHB0114A3JS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40632A |
| UPC/EAN | 786689069506 |
