Eaton EHB0115A3KS0E2A000
SKU: CS5470627MPN: EHB0115A3KS0E2A000Alternate Part #: 3-4774-50208AUPC/EAN: 786689074838
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 10 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Manual bypass switch Bypass light kit (On Bypass Run) VFD Run Space heater Fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470627 |
|---|---|
| MPN | EHB0115A3KS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50208A |
| UPC/EAN | 786689074838 |

