Eaton EHB0114A3JT0G2A000
SKU: CS5470475MPN: EHB0114A3JT0G2A000Alternate Part #: 3-4774-40648AUPC/EAN: 786689069612
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 7.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Space heater Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch fault VFD run Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470475 |
|---|---|
| MPN | EHB0114A3JT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40648A |
| UPC/EAN | 786689069612 |

