Eaton 13150AS9158
SKU: CS53502MPN: 13150AS9158Alternate Part #s: 13150AS9158EAT-13150AS9158UPC/EAN: 782114634257
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor

$405.10
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor, Forward Viewing, dist 8 In., Iso SS Relay, 80 mA at 132 Vac/110 mA at 132Vdc, 4 Pin Mini Connector, 20–132 Vac/15-30 Vdc input, Current Limited for loads >32V AC/DC, Diffuse Reflective
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 4-pin mini connector |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 80 mA at 132 Vac / 110 mA at 132Vdc |
| Enclosure Material | Lens: polycarbonate Body: structural polyurethane foam Cable jacket: PVC |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 20-132 Vac, 15-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Ac Current | 80 mA |
| Maximum Dc Current | 110 mA |
| Operating Mode | Diffuse reflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Current limited for loads less than 32 Vac/dc |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS53502 |
|---|---|
| MPN | 13150AS9158 |
| Alternate Part #s | 13150AS9158, EAT-13150AS9158 |
| UPC/EAN | 782114634257 |


