Eaton 13150RF12L17
SKU: CS5018891MPN: 13150RF12L17UPC/EAN: 782114267141
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor, Right Angle, Sensor distance: 8 In., Iso SS Relay, 80 mA at 132 Vac/110 mA at 132Vdc, 612 Ft. (3.7m) Cable, 10-30 Vdc input, Current Limited for loads >32V AC/DC, Diffuse Reflective
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 612 ft (3.7 m) cable |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 80 mA at 132 Vac / 110 mA at 132Vdc |
| Enclosure Material | Cable jacket: PVC Lens: polycarbonate Body: structural polyurethane foam |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Ac Current | 80 mA |
| Maximum Dc Current | 110 mA |
| Operating Mode | Diffuse reflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Current limited for loads less than 32 Vac/dc |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS5018891 |
|---|---|
| MPN | 13150RF12L17 |
| UPC/EAN | 782114267141 |


