Eaton 14151RL04
SKU: CS538451MPN: 14151RL04Alternate Part #s: 14151RL04EAT-14151RL04UPC/EAN: 782113011196
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor

$221.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor, Right Angle, dist 10 Ft, Iso SS Relay, 80 mA at 132 Vac/110 mA at 132Vdc, 4 Pin Dual Key Micro Connector, 20–132 Vac/15-30 Vdc input, Current Limit for loads >32V AC/DC
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 4-pin dual key micro connector |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 80 mA at 132 Vac / 110 mA at 132Vdc |
| Enclosure Material | Cable jacket: PVC Lens: polycarbonate Body: structural polyurethane foam |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 20-132 Vac, 15-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Ac Current | 80 mA |
| Maximum Dc Current | 110 mA |
| Operating Mode | Polarized retroreflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Current limited for loads less than 32 Vac/dc |
| Sensor Type | Polarized retroreflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS538451 |
|---|---|
| MPN | 14151RL04 |
| Alternate Part #s | 14151RL04, EAT-14151RL04 |
| UPC/EAN | 782113011196 |
