Danfoss 084B8693
SKU: CS5083758MPN: 084B8693
Refrig appliance control (TXV), EKC 202D2

Contact us for pricing and availability
Product Details
Refrig appliance control (TXV), Product Type: EKC 202D2, Controller type: Refrig. Controller (Temp), Evaporator and room control, Function: Thermometer w. green display
Attributes
| Application Area | Refrigeration control |
| Approval | C-TICK |
| China Rohs Compliance | Out of scope |
| Communication Type | LON |
| Controller Type | Refrig. Controller (Temp) |
| Display On Front | Yes |
| Display Option | EKA 163A |
| Equipment | LON module mounted |
| Eu Rohs Compliance | Out of scope |
| Frequency Hz | 50/60 Hz |
| Function | Thermometer w. green display |
| Further Information | Smoke front & green dislay |
| Number Of Compressors Max | 1 pc |
| Number Of Evaporators Max | 1 pc |
| Other Rohs Documentation | EAEU RoHS |
| Packing Format | Industrial pack |
| Power Consumption Va | 2.5 VA |
| Product Accessories | Electron. control accessories |
| Product Group | Evaporator and room control |
| Product Name Description | Refrig appliance control (TXV) |
| Quantity Per Packing Format | 30 pc |
| Reach Candidate List Substances | No |
| Serviceable | No |
| Spec Factory Settings | YES |
| Supply Voltage V Ac | 115 V |
| Type | EKC 202D2 |
| Uk Rohs Compliance | Out of scope |
| Volume | 0.506 Liter |
Specifications
| SKU | CS5083758 |
|---|---|
| MPN | 084B8693 |






