Danfoss 121L8797
SKU: CS5082968MPN: 121L8797
Scroll compressor, MLZ045T2LQ9A
Contact us for pricing and availability
Product Details
Refrigerants: R404A; R407C; R507A; R452A; R134a; R513A; R22; R448A; R449A, Segment usage: Refrigeration HT; Refrigeration MT, Compressor power supply [V]: 200-220/3/50 208-230/3/60, Packing format: Single pack
Attributes
| Approval | CE |
| Brand Technique | Scroll compressor |
| Capacity Control | Fixed speed |
| China Rohs Compliance | Out of scope |
| Colour | Blue |
| Compressor Power Supply V | 200-220/3/50 208-230/3/60 |
| Configuration Code | Single |
| Connection Type | Rotolock |
| Diameter Mm | 184 mm |
| Discharge Connection Pipe Size In | ½ in |
| Discharge Connection Size In | 1 in |
| Drawing Number | 0XR6298B-2 |
| Economizer | No |
| Eu Rohs Compliance | Yes with exemptions |
| Eu Rohs Exemption Clause | 6(a), 6(a)-I, 7(a), 7©-I, 8(b), 9(b) |
| Family | MLZ |
| Fitting Standard | Rotolock |
| Frequency Hz | 50/60 |
| Gauge Port Hp | None |
| Gauge Port Lp | None |
| Glass Mounting | Threaded |
| Glass Torque Nm | 53 N-m |
| High Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 220 V |
| High Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 230 V |
| High Value Of Voltage Range At 50Hz V | 242 V |
| High Value Of Voltage Range At 60Hz V | 253 V |
| In Scope Of Weee And Contain Batteries | No |
| Ip Protection Class | IP22 |
| Liquid Injection | No |
| Low Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 200 V |
| Low Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 208 V |
| Low Value Of Voltage Range At 50Hz V | 180 V |
| Low Value Of Voltage Range At 60Hz V | 187 V |
| Lra | 170 A |
| Max Pressure Ps High Side | 31.1 bar |
| Max Pressure Ps Low Side | 26.2 bar |
| Mcc | 30 A |
| Model Number | MLZ045T2LQ9A |
| Motor Protection | Internal overload protector |
| Network Power Supply V Ph Hz | 200-230/3/50 208-230/3/60 |
| Number Of Starts Per Hour Max | 12 |
| Oil Charge L | 1.57 L |
| Oil Drain | ¼’’ flare |
| Oil Equalization | None |
| Oil Reference | 215PZ |
| Oil Type | POE |
| Packing Format | Single pack |
| Packing Quantity | 1 |
| Phase | 3 |
| Power Connections | Screw connectors 10-32 UNF x 9.5 |
| Product Group | Hermetic compressors |
| Product Name Description | Scroll compressor MLZ |
| Refrigerant Charge Kg Max | 5.44 kg |
| Refrigerants | R134a |
| Rla | 19.2 A |
| Rotational Speed At 50Hz Rpm | 2900 rpm |
| Rotational Speed At 60Hz Rpm | 3500 rpm |
| Segment Usage | Refrigeration MT |
| Suction Connection Material | - |
| Suction Connection Pipe Size In | ⅞ in |
| Suction Connection Size In | 1 ¼ in |
| Swept Volume Cm3 | 98.57 cm³ |
| Technology | Scroll |
| Torque Earth Nm | 2 N-m |
| Torque Power Nm | 3 N-m |
| Type | MLZ045A |
| Uk Rohs Compliance | Out of scope |
| Viscosity Cp | 46 cP |
| Voltage Of Capacitor A V | 370 V |
| Volume | 0.1 Cubic.mtr |
| Winding Resistance 1 2 Ohm | 0.46 |
| Winding Resistance 1 3 Ohm | 0.48 |
| Winding Resistance 2 3 Ohm | 0.48 |
Specifications
| SKU | CS5082968 |
|---|---|
| MPN | 121L8797 |
