Danfoss 121L3098
SKU: CS5082873MPN: 121L3098
Scroll compressor, HLP075T2LC6
$1,613.54
Unit5+ Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Refrigerants: R407C, Segment usage: Air conditioning, Compressor power supply [V]: 200-220/3/50 208-230/3/60, Packing format: Single pack
Attributes
| Approval | CE |
| Brand Technique | Scroll compressor |
| Capacity Control | Fixed speed |
| China Rohs Compliance | Out of scope |
| Colour | Blue |
| Compressor Power Supply V | 200-220/3/50 208-230/3/60 |
| Configuration Code | Single |
| Connection Type | Brazed |
| Discharge Connection Pipe Size In | ½ in |
| Discharge Connection Size In | ½ in |
| Economizer | No |
| Eu Rohs Compliance | Yes with exemptions |
| Eu Rohs Exemption Clause | 6(a), 6(a)-I, 7(a), 7©-I, 8(b), 9(b) |
| Family | HLP |
| Frequency Hz | 50/60 |
| Gaz Equalization | None |
| High Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 220 V |
| High Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 230 V |
| High Value Of Voltage Range At 50Hz V | 242 V |
| High Value Of Voltage Range At 60Hz V | 253 V |
| In Scope Of Weee And Contain Batteries | No |
| Ip Protection Class | IP22 |
| Low Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 200 V |
| Low Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 208 V |
| Low Value Of Voltage Range At 50Hz V | 180 V |
| Low Value Of Voltage Range At 60Hz V | 187 V |
| Max Pressure Ps High Side | 31.1 bar |
| Max Pressure Ps Low Side | 26.2 bar |
| Mcc | 35 A |
| Model Number | HLP075T2LC6 |
| Motor Protection | Internal overload protector |
| Network Power Supply V Ph Hz | 200-230/3/50 208-230/3/60 |
| Number Of Starts Per Hour Max | 12 |
| Oil Charge L | 1.57 L |
| Oil Reference | 320HV |
| Oil Type | PVE |
| Packing Format | Single pack |
| Packing Quantity | 1 |
| Phase | 3 |
| Power Connections | Screw connectors 10-32 UNF x 9.5 |
| Product Group | Hermetic compressors |
| Product Name Description | Scroll compressor HLP |
| Refrigerants | R407C |
| Rotational Speed At 50Hz Rpm | 2900 rpm |
| Rotational Speed At 60Hz Rpm | 3500 rpm |
| Segment Usage | Air conditioning |
| Suction Connection Material | - |
| Suction Connection Pipe Size In | ⅞ in |
| Suction Connection Size In | ⅞ in |
| Technology | Scroll |
| Torque Earth Nm | 2 N-m |
| Torque Power Nm | 3 N-m |
| Type | HLP075 |
| Uk Rohs Compliance | Out of scope |
| Viscosity Cp | 68 cP |
| Volume | 0.1 Cubic.mtr |
Specifications
| SKU | CS5082873 |
|---|---|
| MPN | 121L3098 |
