Eaton 84-33364-3
SKU: CS5027223MPN: 84-33364-3UPC/EAN: 786676040501
Eaton Industrial pump panel





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton NEMA Freedom Line Enclosed Control Combo FVNR starter, 3Ph, NEMA 4X, 460V/60 Hz-440V/50 Hz pri, 120/60-110/50 sec CPT, NEMA size 2, 9-45A SSOL, 50A HMCP050K2C CB, Green Off PTT, 200VA CT
Attributes
| Accessories | With control power transformer |
| Circuit Breaker Rating | 50A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Overload Relay | 9-45A solid-state relay without ground fault |
| Phase | Three-phase |
| Size | NEMA size 2 |
| System Voltage | 460V/60 Hz-440V/50 Hz primary, 120/60-110/50 secondary control power transformer |
| Type | Combination non-reversing starter—circuit breaker |
Specifications
| SKU | CS5027223 |
|---|---|
| MPN | 84-33364-3 |
| UPC/EAN | 786676040501 |




