Eaton 84-33364-1
SKU: CS5027221MPN: 84-33364-1UPC/EAN: 786676040488
Eaton Industrial pump panel





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton NEMA Freedom Line Enclosed Control, Combo FVNR starter, 3Ph, NEMA 4X, 460V/60 Hz-440V/50 Hz pri, 120/60-110/50 sec CPT, NEMA size 0, 4-20A SSOL, 15A HMCP015E0C CB, Green Off PTT, 200VA CT, 3 NO/3NC aux contacts, Red Run PTT
Attributes
| Accessories | With control power transformer |
| Circuit Breaker Rating | 15A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Overload Relay | 4-20A solid-state relay without ground fault |
| Phase | Three-phase |
| Size | NEMA size 0 |
| System Voltage | 460V/60 Hz-440V/50 Hz primary, 120/60-110/50 secondary control power transformer |
| Type | Combination non-reversing starter—circuit breaker |
Specifications
| SKU | CS5027221 |
|---|---|
| MPN | 84-33364-1 |
| UPC/EAN | 786676040488 |


