Eaton 450TPHSR431MW
SKU: CS5023324MPN: 450TPHSR431MWAlternate Part #: A6-2006XMWUPC/EAN: 786685924595
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$37,121.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AutoVAR 600 Capacitor Bank, 541A, 60 Hz, Three-phase, 480V, Main breaker and fuses, Heavy duty capacitor cells, NEMA 3R enclosure, Power Factor Correction, 9 x 50 kvar, 450 kVAR
Attributes
| Amperage Rating | 541A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 450 KVR |
| Options | Heavy duty capacitor cells, NEMA 3R enclosure |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Main breaker and fuses |
| Step X Kvar | 9 x 50 kVAR |
| Type | Power Factor Correction |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5023324 |
|---|---|
| MPN | 450TPHSR431MW |
| Alternate Part # | A6-2006XMW |
| UPC/EAN | 786685924595 |
