Eaton 500TPHSR431MW
SKU: CS5024180MPN: 500TPHSR431MWAlternate Part #: A6-2007XMWUPC/EAN: 786685924601
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$42,274.18
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AutoVAR 600 Capacitor Bank, 601A, 60 Hz, Three-phase, 480V, Main breaker and fuses, Heavy duty capacitor cells, NEMA 3R enclosure, Power Factor Correction, 10 x 50 kvar, 500 kVAR
Attributes
| Amperage Rating | 601A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 500 KVR |
| Options | Heavy duty capacitor cells, NEMA 3R enclosure |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Main breaker and fuses |
| Step X Kvar | 10 x 50 kVAR |
| Type | Power Factor Correction |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5024180 |
|---|---|
| MPN | 500TPHSR431MW |
| Alternate Part # | A6-2007XMW |
| UPC/EAN | 786685924601 |
