Eaton 400THFSR432Y
SKU: CS5023142MPN: 400THFSR432YAlternate Part #: AF-2005YUPC/EAN: 786685984032
Eaton LV AutoVAR filter




$48,169.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton floor mounted, switched detuned filter, 480V, 400 kvar, 4.2H, 60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 480A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated sheet steel |
| Enclosure Size | L + L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 400 kVA |
| Mounting | FLOOR |
| Phase | Three-phase |
| Step X Kvar | 8 x 50 kVAR |
| Tuning | 4.2H |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5023142 |
|---|---|
| MPN | 400THFSR432Y |
| Alternate Part # | AF-2005Y |
| UPC/EAN | 786685984032 |
