Eaton 200THFSR431Y
SKU: CS5020352MPN: 200THFSR431YAlternate Part #: AF-2001YUPC/EAN: 786685984018
Eaton LV AutoVAR filter




$27,463.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton floor mounted, switched detuned filter, 480V, 200 kvar, 60Hz, 4.2H
Attributes
| Amperage Rating | 240A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated steel |
| Enclosure Size | L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 200 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Step X Kvar | 4 x 50 kVAR |
| Tuning | 4.2H |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5020352 |
|---|---|
| MPN | 200THFSR431Y |
| Alternate Part # | AF-2001Y |
| UPC/EAN | 786685984018 |
