Eaton 300THFSR432Y
SKU: CS5022150MPN: 300THFSR432YAlternate Part #: AF-2003YUPC/EAN: 786685984025
Eaton LV AutoVAR filter




$39,731.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton floor mounted, switched detuned filter, 480V, 300 kvar, 4.2H, 60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 360A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated sheet steel |
| Enclosure Size | L+L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 300 kVAR |
| Mounting | floor |
| Phase | Three-phase |
| Step X Kvar | 6 x 50 kVAR |
| Tuning | 4.2H |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5022150 |
|---|---|
| MPN | 300THFSR432Y |
| Alternate Part # | AF-2003Y |
| UPC/EAN | 786685984025 |
