Eaton 600TPHSR631
SKU: CS5025103MPN: 600TPHSR631Alternate Part #: A6-3009XUPC/EAN: 786685924410
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$35,524.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AutoVAR 600 Capacitor Bank, 577A, 60 Hz, Three-phase, 600V, Fuses, Heavy duty capacitor cells, Power Factor Correction, 12 x 50 kvar, 600 kVAR
Attributes
| Amperage Rating | 577A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 600 KVR |
| Options | Heavy duty capacitor cells |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 12 x 50 kVAR |
| Type | Power Factor Correction |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5025103 |
|---|---|
| MPN | 600TPHSR631 |
| Alternate Part # | A6-3009X |
| UPC/EAN | 786685924410 |


